روستای صرفه/ابادی از یاد رفته....

روستای صرفه از توابع دهستان گروه/احمداباد بخش راین استان کرمان

روستای صرفه/ابادی از یاد رفته....

روستای صرفه از توابع دهستان گروه/احمداباد بخش راین استان کرمان

روستای صرفه/ابادی از یاد رفته....

از بین شاخ و برگ گردوها؛ ماه و نورافشانی اش تصویری زیبا برای شکار خلق کرده؛ دوربین گوشی اما این صحنه ی زیبا را هم چون سیاهی محض و نقطه ای سفید در ان نشان می دهد و گویی احساس ندارد.
و فقط خاطره‌هاست، که چه شیرین و چه تلخ دست ناخورده به جای می‌مانند.

جمعه, ۲۲ بهمن ۱۳۹۵، ۰۳:۳۴ ب.ظ

۰

تراده

جمعه, ۲۲ بهمن ۱۳۹۵، ۰۳:۳۴ ب.ظ


-یکی از سنت های جالب این منطقه در هنگام عروسی اینست که تعدادی از اقوام عروس و داماد، دسته جمعی به سمت درخت سفیدالی(سپیداری) که از قبل انتخاب کرده اند می‌روند.در انجا با کمک هم و بوسیله‌ی تبر درخت سفیدال که طول زیادی دارد را از پایین تنه؛ و نه از ریشه؛ قطع می‌کنند.
انرا به شکل افقی روی شانه‌ی هم قرار می‌دهند و با همراهی هم انرا به محل مراسم عروسی که جلوی خانه‌ی عروس یا داماد است منتقل می کنند.در طول مسیر کودکان را روی این درخت افقی می‌نشانند و این کار را خوش یمن می‌دانند.بارها با هم فریاد(کلولو  و شواش) سر می‌دهند.


با رسیدن به مقصد درخت را برزمین می‌اندازند،به شاخه های ان ریسه و پارچه های رنگی بادکنک و حتی انواع میوه وصل می‌کنند، قسمت هایی از انرا رنگ می‌زنند و با همکاری هم انرا بصورت نمادین بر زمین می‌کارند.هم اکنون اگر در این منطقه حاضر شوید معمولا در جلوی بعضی خانه ها این سپیدارها خودنمایی می‌کنند.


-سنت زیبایی دیگری که متاسفانه در سالهای اخیر کمتر برگزار می‌شود ، این بود که در مراسم شب ششه(ششمین شب تولد فرزند) و در محلی که مردها دور هم جمع بودند؛ همه‌ی حاضرین موظف بودند که اوازی هرچند کوتاه بخوانند.کسی که نمی خواند از طرف بزرگ و ریش سفید جمع موظف به انجام کاری غیرمعمول ‌می‌شد؛ مثلا ان فرد باید روی یک پا می‌ایستاد یا از جمع بیرون می‌رفت و صدایی غیرمعمول در می‌اورد.

 

متن بهار 95

عکس تابستان 95 


۹۵/۱۱/۲۲

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">